بررسی تاثیر مشخصات دینامیکی ساختگاه بر پاسخ لرزه ای و تحلیل و طراحی ساختمان ها

پیام:
چکیده:
بررسی و مطالعه پراکندگی خسارات زلزله های مختلف بیانگر اهمیت تاثیر ساختگاه بر مشخصات و خصوصیات لرزش زمین در سطح است. از سوی دیگر، اثر محلی ساختگاه نقش مهمی در طراحی و مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله دارد. طبیعت اثر محلی ساختگاه را می توان با بهره گیری از روش های مختلف مانند تحلیل ساده نظریه پاسخ زمین، اندازه گیری جنبش واقعی سطحی و زیرسطحی در همان ساختگاه و اندازه گیری جنبش سطحی در ساختگاه هایی با شرایط متفاوت نسبت به ساختگاه مورد نظر تشریح کرد. در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر حرکت زمین و پاسخ ساختگاه تحت تاثیر زلزله طبس و بم به روش عددی و با بهره گیری از نرم افزار تفاضل محدود FLAC در ساختگاه های نوع 2 و نوع 3 در شهر تهران بررسی و ارزیابی می شود. برای بررسی تاثیر پارامترهای توده خاک بر پاسخ زمین، مطالعه پارامتریک انجام شده است. در این روش شتاب بیشینه سطح زمین و ضریب تشدید مقایسه می شوند. این دو کمیت تاثیر مهمی بر جرم سازه و نیروی زلزله وارد بر سازه دارند. نتایج این تحقیق نشان می دهد شتاب بیشینه سطح زمین با شتاب سنگ بستر متفاوت است و به طور درخور توجهی تابع مشخصات ساختگاه و لایه زمین شناسی است. مطابق نتایج، افزایش سرعت و عمق سنگ بستر (برای هر دو نوع خاک)، تاثیر چشمگیری بر شتاب سطح زمین و ضریب تشدید لایه های سطحی خاک دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
56 -71
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042228 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!