پیامدهای ژئوپلیتیکی قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه های تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا و رویکردهای مقابله ای ج.ا.ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:

دولت ایالات متحده آمریکا در تاریخ 8 آوریل 2019 برابر با 19 فروردین 1398، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. در واقع این اقدام که برای اولین بار در قبال نیروی نظامی و مشروع یک کشور از سوی سران ایالات متحده صورت می‌گیرد، می‌تواند عواقب گسترده‌ای علیه نیروهای مسلح ج.ا.ایران به‌ ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته باشد. با بررسی و دقت در کنش سیاسی، اقتصادی و نظامی ایالات متحده در برابر ج.ا.ایران می‌توان نتیجه گرفت که اقدامات واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر کشورمان از یک منطق و رویه مشخصی برخوردار است و به تدریج فشارها افزایش و حلقه محاصره کشورمان بیش از پیش تنگ‌تر می‌شود. از سوی دیگر، بررسی اقدامات آمریکا و ج.ا.ایران در مقابل یکدیگر نشان می‌دهد که بیشتر اقدامات آمریکا جنبه عملی داشته و اثرات مخربی بر اقتصاد و فضای کسب‌وکار ج.ا.ایران داشته است؛ در حالی که اقدامات ج.ا.ایران بیشتر جنبه تهدید دارد و تاکنون نتوانسته است آمریکا و هم‌پیمانان وی در منطقه و فرامنطقه را تحت فشار قرار دهد یا مانع ادامه اقدامات آنان علیه کشورمان گردد. بنابراین، لزوم پاسخ راهبردی متناسب با اقدامات ایالات متحده علیه ج.ا.ایران و تدوین یک راهبرد واکنشی مناسب و قوی، امری لازم و ضروری است.
 

زبان:
فارسی
صفحه:
37
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042273 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!