بررسی مسئله طلاق قضایی، راهکاری جهت احقاق حقوق زنان از دیدگاه روایات و امام خمینی (ره)

پیام:
چکیده:

در دهه‌های اخیر توسعه زندگی شهری، مهاجرت، تزلزل ارزش‌های اخلاقی، فقر و بیکاری تاثیرات نامطلوبی بر نهاد خانواده گذاشته و میزان طلاق و مشکلات اجتماعی ناشی از آن را به صورت معناداری افزایش داده است. بنابراین قانون‌‌گذار جهت دفاع از حقوق انسان‌ها در برابر این جرائم، قوانینی را وضع کرده است. در مباحث مربوط به حقوق زنان، مسئله حق طلاق برای زنان یکی از پرسش‌های اساسی است؛ اگرچه بر پایه قانون اسلام و حقوق ایران، طلاق از اختیارات مرد است، اما در صورت رعایت نشدن حقوق زن از سمت شوهر به ویژه زمانی که ادامه زندگی زناشویی موجب عسر و حرج گردد، زن نیز می‌تواند حق درخواست طلاق داشته باشد و دادگاه در صورت احراز شرایط به منظور تحقق عدالت، نسبت به صدور حکم طلاق اقدام خواهد نمود. بدین ترتیب، نوشتار حاضر قلمرو نظریه طلاق زن به وسیله دادگاه و ماهیت‏ حقوقی آن و انواع طلاق را مورد بررسی قرار داده است.

زبان:
فارسی
صفحه:
65
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042274 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!