بررسی تطبیقی حقوق اقلیت های دینی و مذهبی در سیره امام علی (ع) و منشور حقوق شهروندی

پیام:
چکیده:

رعایت حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی، موضوعی است که در حکومت‌های دینی و مذهبی جهت رفتار مسالمت‌آمیز شهروندان در کنار یکدیگر در سطح کشور، بدان توجه شده است. در این خصوص، برنامه‌هایی با ویژگی‌های خاص و متناسب با آداب‌ورسوم و درون‌مایه دینی، البته متعدد در تمام اعصار برای آن طراحی شده است. در این میان دین اسلام با سر منشا وحیانی خود در خصوص این مقوله رویه‌ای را متذکر شده است که در دوران حضور پیامبر اکرم (ص) و امیر مومنان علی (ع) به آن‌ها عمل شده است. بدین ترتیب، در این مقاله سعی شده تا چند ماده از منشور حقوق شهروندی که اخیرا رونمایی شده را مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه شویم سیره رفتاری امام علی (ع) به عنوان بزرگ‌ترین شخصیت اسلامی بعد از پیامبر (ص) و بزرگ‌ترین مفسر قرآن و حاکم اسلامی که پیام‌آور صلح، عدالت و مظهر خوبی‌ها است؛ در خصوص حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی به چه صورتی بوده است. این موضوع در حالی مورد توجه قرار گرفته است که هم قانون اساسی و هم دیگر قوانین خاص داخلی و هم رفتار الگوگرایانه امام علی (ع) همزیستی مسالمت‌آمیز با پیروان سایر ادیان و رعایت حقوق مختلف آنان را مدنظر داشته‌اند.

زبان:
فارسی
صفحه:
87
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042275 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!