تاثیر استرس دوران بارداری بر حافظه و یادگیری فرزندان و راهکارهای مقابله با آن

پیام:
چکیده:
مقدمه

استرس دوران بارداری عاملی مهم است که بر رشد و عملکرد مغز تاثیر می گذارد. مطالعات فراوان نشان داده اند که استرس دوران بارداری باعث ایجاد اختلال در حافظه و یادگیری فرزندان می گردد. استرس دوران بارداری با فعال کردن بیش از حد محور HPA، فعالیت انتقال دهنده های عصبی مثل نورآدرنالین، دوپامین و سروتونین را تغییر می دهد. علاوه بر این استرس دوران بارداری مقادیر پروتئین های مختلف هیپوکامپ درگیر در یادگیری و حافظه و تقویت طولانی مدت مانند فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز، کلسیم/کالمودولین وابسته به پروتئین کیناز 2، postsynaptic density protein 95 و cAMP response element-binding protein را کاهش می دهد. به نظر می رسد که ورزش کردن، غنی سازی محیط و آنتی اکسیدان ها می توانند نقص یادگیری و حافظه ناشی از استرس دوران بارداری در فرزندان را بهبود بخشند.

نتیجه گیری

مداخلات برای محافظت از فرزندان در برابر استرس برای حفظ توانایی های شناختی آن ها بسیار مهم است.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
106 -121
لینک کوتاه:
magiran.com/p2046061 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
امکان پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.