اثبات امامت خاصه از طریق تواتر نصوص اسامی همه ی ائمه(ع)

پیام:
چکیده:

امامت امامان معصوم اهل بیت: پس از توحید و نبوت، زیربنایی ترین عقاید خاص امامیه است. در این پژوهش برای رد ادعای کتاب «الامامه و النص» که مدعی وجود معارض برای نصوص اسامی امامان امامیه: در منابع خود ایشان گردیده، تواتر معنوی نصوص مشتمل بر نام همه ی ایشان: اثبات شده است؛ تا در فرض وجود روایت های معارض، اعتبار آن ها مخدوش گردد. در این راستا نخست وحدت ارکان تواتر اصطلاحی، نزد دانشمندان فریقین تبیین شده، سپس 55 حدیث (7 مورد از اهل سنت و 48 مورد از شیعه) مشتمل بر نام همه ی امامان:، از 21 منبع دست اول شیعه و اهل سنت، با 90 سلسله سند آدرس دهی شده است. در مرحله ی بعد جهت تبیین تواتر در تمام طبقه های راویان، معیار زمانی تقریبی برای هر طبقه ی روائی معین شده است. در پایان نتیجه ی شمارش راویان هر طبقه، وجود 21 صحابی، 40 تابعی و حدود 60 راوی برای طبقات میانی تا کتاب های ناقل آن نصوص است. نیز در برخی طبقه ها اختلاف مذهبی راویان بیان شده است

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
53 -68
لینک کوتاه:
magiran.com/p2049295 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!