خواص ، کاربرد و انواع روش های سنتز پودر نیترید بور : مقاله مروری

پیام:
چکیده:

نیترید بور هگزاگونال یک ماده سرامیکی چند منظوره است که دارای خواص استثنایی و کاربرد های گسترده در صنایع می باشد. ساختاری شبیه گرافیت دارد و مقاومت به اکسیداسیون بالاتری از آن دارد. از پودر نیترید بور در قالب ریخته گری به عنوان یک روانساز دما بالا استفاده می شود. پودر نیترید بور هگزاگونال را می توان با پرس گرم شکل داد و به عنوان یک قالب یا بوته برای نگه داری مذاب فلزات و عایق الکتریکی استفاده کرد. مصرف این ماده در دهه های اخیر به دلیل خواص منحصر به فرد آن و استفاده در مواد کامپوزیتی افزایش یافته است. نیترید بور باعث کاهش ضریب انبساط حرارتی و ضریب اصطکاک و افزایش هدایت حرارتی می شود . از نیترید بور هگزاگونال به دلیل بهبود شوک حرارتی و ماشین کاری به طور گسترده در کامپوزیت های سرامیکی استفاده می کنند. یکی از کاربرد های این ماده در صنایع نظامی در بحث گلوله و خان لوله تفنگ های سبک است که به عنوان کاهنده اصطکاک و انحراف و افزاینده سرعت و نقطه زنی بالاتر به صورت پوشش بر سطح گلوله و یا خان لوله تفنگ  اعمال می شود. به دلیل مصرف بالای این ماده روش های مختلف ارزان قیمت در حال بررسی هستند.این مقاله مروری انواع روش های سنتز پودر نیترید هگزاگونال با تاکید بر روش کربوترمال و به صورت مختصر سنتز اشکال دیگر نیترید بور مانند کره های توخالی، نانو لوله ها، نانو ذرات و نانو ساختار های دوبعدی را پوشش می دهد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
65 -95
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051311 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!