تبیین گفتمان ریاست سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمودند: «تولید گفتمان و تبدیل آن به گفتمان غالب، قدم اول تحقق یک خواسته است و بسیاری از مشکلات را برطرف و کارها را تسهیل می کند».گفتمان در اندیشه مقام معظم رهبریK جایگاه والایی دارد؛ تا به آنجا که ایشان شرط لازم تحقق نظریه ها و حتی آرمان های متعالی انقلاب را گفتمان سازی دانسته و به کرات بر ضرورت آن تاکید ورزیده اند. به بیان ایشان گفتمان شعاری پرمحتوا و حاکی از حقیقت قابل گسترش فکری است که جهت دهنده و برانگیزاننده است، گفتمان هر جامعه مثل هواست، همه تنفسش می کنند چه بدانند، چه ندانند، چه بخواهند، چه نخواهند. در نگاه ایشان اولین گام برای تحقق هر خواسته ، تبدیل آن به گفتمانی پذیرفته شده است و گفتمان سازی رافع مشکلات و تسهیل گر کارها است و وقتی چیزی به صورت گفتمان پذیرفته شده درآمد و خواست عمومی شد، طبعا تحقق پیدا می کند. رئیس محترم سازمان عقیدتی سیاسی ناجا فرمودند: «رسیدن پلیس به تراز انقلاب اسلامی باید در نیروی انتظامی به یک گفتمان و دغدغه تبدیل شود. ان شاءالله با آماده شدن بستر فکری و تبدیل شدن این موضوع پلیس در تراز انقلاب اسلامی به یک گفتمان عمومی، بتوانیم شاهد تحقق آن باشیم».

روش تحقیق

روش تحلیل گفتمانی که در این پژوهش به کاررفته است، روشی کثرت گرا است که با ایده گرفتن از مدل نورمن فرکلاف و تحلیل مضمون، دو گونه تحلیل کمی و کیفی و سه سطح توصیف و تفسیر و تبیین را موردتوجه قرار می دهد.

یافته ها

تبدیل گفتمان تولید شده به گفتمان غالب سازمان، به تعبیر مقام معظم رهبری Kبر عهده خواص سازمان است تا با تبلیغ و ایجاد فضای لازم و تبلور عملی آن، بسترهای تحول تعالی مدار سازمان را با ائتلافی توانمند برای حرکت جمعی در جهت تحقق مطالبات فرمانده معظم کل قوا فراهم آورند

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
9 -35
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051585 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!