تولید زلزله های مصنوعی غیریک نواخت در یال دره های دوبعدی مثلثی با در نظرگیری اثرات توپوگرافی

پیام:
چکیده:

نتایج حاصل از پژوهش های متعددی نشان داده است که در خلال وقوع یک زلزله مشخصات لرزه ای حرکت زمین در فواصل نزدیک به ابعاد سازه های مهندسی طویل به طور چشم گیری تغییر می باید. تعیین دقیق مشخصات حرکت زمین در نقاط واقع بر یال دره ها به دلیل قرارگیری تکیه گاه های سازه های طویلی مانند سدها و پل ها روی آن ها اهمیت خاصی در مهندسی زلزله دارد. هدف این مقاله تولید زلزله های مصنوعی غیریک نواخت در یال دره های مثلثی با درنظرگیری اثرات توپوگرافی دره است. به منظور تولید زلزله های مصنوعی غیریک نواخت از روش بازنمایش طیفی که یکی از پرکاربردترین روش های موجود در زمینه تولید تاریخچه های زمانی غیریک نواخت است، استفاده می شود. در اکثر پژوهش های موجود در ادبیات فنی توابع نبود انسجام لرزه ای برای ساختگاه های مسطح ارائه شده اند،از این رو، نمی توانند الگوی مناسبی برای تولید زلزله های مصنوعی در سازه های طویلی مانند پل ها و سدها که تکیه گاه های آن ها درون عوارض توپوگرافی دره قرار دارند باشند. به منظور درنظرگیری اثرات توپوگرافی ابتدا الگوی تقویت طیفی امواج لرزه ای در عارضه دره از طریق انجام تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی به وسیله برنامه Flac2D به دست آمده و سپس از توابع تقویت به دست آمده در تولید رکوردهای متغیر در یال دره استفاده می شود. مقایسه مشخصات رکوردهای تولید شده با توابع تقویت دره نشان می دهد روش پیشنهادی این مقاله به طور موفقیت آمیزی قادر به تولید تحریکات غیریک نواخت تکیه گاهی در یال دره است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
463 -484
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051770 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!