تهیه و ارائه فرمول ساخت پوشش شفاف برای محافظت و دوام چاپ بسته بندی در انواع قوطی های فلزی

پیام:
چکیده:
با پیدایش و توسعه ارائه انواع محصولات با ظروف فلزی (مانند واکس، اسپری، رنگ و قوطی چای، و...)، لازم است که اطلاعات لازم برای مصرف کننده بر روی بدنه این قوطی های فلزی درج و چاپ شوند. همچنین جهت محافظت، جلا و زیبایی و جلوگیری از مخدوش شدن چاپ بسته بندی بر روی بدنه انواع قوطی های فلزی، وجود پوشش شفاف و بی رنگ بر روی چاپ قوطی های فلزی از جمله موارد چشمگیر در بخش بسته بندی این ظروف فلزی می باشند. رزین های مصنوعی همان پوشش های شفاف هستند که به عنوان اتصال دهنده اجزای تشکیل دهنده رنگ و چاپ بر روی انواع بسته بندی فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطالعه، سه نوع پوشش شفاف فرموله شده اند که اجزای تشکیل دهنده آنها شامل رزین آلکید کوتاه روغن(حاوی مخلوط روغن سویا و روغن کوکونات) همراه با دو نوع سخت کننده (سخت کننده های آمینی عبارتند از: رزین ملامین فرمالدئید و اوره فرمالدئید) می باشند. پوشش شفاف نوع اول: رزین آلکید کوتاه روغن به همراه رزین ملامین فرمالدئید (به عنوان سخت کننده)؛پوشش شفاف نوع دوم: رزین آلکید کوتاه روغن به همراه رزین اوره فرمالدئید(به عنوان سخت کننده)؛پوشش شفاف نوع سوم: رزین آلکید کوتاه روغن به همراه مخلوط یک به یک از رزین ملامین فرمالدئید + رزین اوره فرمالدئید می باشند.خاطر نشان می سازد واکنش پخت هر یک از این پوشش های شفاف در دمای 175 درجه سانتی گراد(توسط یک دستگاه آون مجهز به جریان همرفت کامل هوا) و به مدت 20 دقیقه کامل گردیده اند. آزمون های مکانیکی(سختی، ضربه و جامی شدن)، آزمون کمی(درصد جامد) و نیز آزمون گرانروی(ویسکوزیته) برای هر سه نوع پوشش شفاف انجام گردیدند تا بهترین انواع پوشش شفاف فرموله معرفی شوند. نتایج آزمایشات نشان دادند در نسبت وزنی رزین به سخت کننده، نسبت 75 درصد وزنی از آلکید کوتاه روغن و 25 درصد وزنی از سخت کننده ها دسترسی به بهترین پوشش شفاف را میسر می سازند. برای هر سه نوع پوشش شفاف با بهترین کیفیت، در این مطالعه آنالیزهای طیف سنجی مادون قرمز و پیمایش میکروسکوپ الکترونی انجام گردیده اند
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
42 -53
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051849 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!