وب سنجی مدیریت وزارت ورزش و جوانان و ادارات مرکزی آن در راستای دسترسی آزاد اطلاعات

پیام:
چکیده:
پژوهش حاضر با هدف ارزیابی وب سایت وزارت ورزش و جوانان ایران و ادارات کل استانی آن انجام شده است. این پژوهش یک مطالعه پیمایشی و توصیفی بوده است که جامعه ی پژوهش آن، وب سایت وزارت ورزش و جوانان و 31 وب سایت اداره کل استانی وابسته به آن بوده است که در تاریخ های 15 تا 25 دیماه 1397 مورد بررسی و مطالعه با استفاده از روش های وب سنجی قرار گرفته اند. یافته های این پژوهش نشان می دهد که در بین وب سایت های زیر مجموعه وزارت ورزش و جوانان، وب سایت های اداره کل، تهران(210000)، البرز (52500) و آذربایجان شرقی (51800) دارای بیشترین تعداد صفحات نمایه شده (اندازه) در موتور جستجوی گوگل بوده است. وب سایت اداره کل تهران(69390)، قم(64297) و کردستان(38662)، دارای بیشترین تعداد پیوندهای دریافتی (میزان رویت) بوده اند. همچنین وب سایت ادره کل اصفهان(326)، خراسان رضوی(89) و خراسان جنوبی(61)، دارای بیشترین تعداد فایل غنی در موتور جستجوی گوگل بوده اند. هیچ کدام از وب سایت های مورد بررسی دارای هیچگونه منبع علمی نمایه شده در موتور جستجوی علمی گوگل اسکالر نبوده اند. به طور کلی نتایج این پژوهش نشان می دهد که وب سایت های ادارت کل استانی وزارت ورزش و جوانان وضعیت مطلوبی در تمامی شاخص ها وب سنجی ندارند و نقش این وب سایت ها بر ارتقای شاخص های مرتبط در وب سایت وزارت ورزش و جوانان چندان مناسب نیست.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
33 -40
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051924 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!