ارزیابی مناسبت کیفی آب رودخانه کشکان جهت مصارف کشاورزی و اجراسازی سامانه های قطره ای (مطالعه موردی: ایستگاه پلدختر)

پیام:
چکیده:

رودخانه ها مهم ترین منابع تامین آب جهت مصارف مختلف می باشند که افزایش بهره برداری از آن ها به مرور زمان سبب بروز مشکلات کیفی در کنار مشکلات کمی در این منابع شده است. حوضه آبریز کشکان مهم ترین سرشاخه پرآب رودخانه کرخه  می باشد. در این مقاله به ارزیابی کیفی آب این رودخانه برای اجراسازی سامانه های قطره ای با استفاده از شاخص لانژیر و کلاس بندی کیفی آب با استفاده از نمودار ویلکوکس جهت مصارف کشاورزی پرداخته شده است. برای این منظور از اطلاعات ایستگاه هیدرومتری پلدختر طی دوره آماری 21 ساله از (1395-1375) استفاده شده که شامل EC</em>، SAR</em>، Ca</em>، Mg</em>، Co3</em>، HCo3</em>، Na</em> و K</em> می باشند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که با گذشت زمان در دوره زمانی 21 ساله بر شوری آب رودخانه کشکان افزوده شده و همچنین با گذشت زمان شاخص LSI</em> کاهش پیدا کرده و اثر رسوب گذاری آب بیش تر شده است. لذا آب این منبع مهم با اعمال تمهیدات بیش تر، قابل استفاده می باشد همچنین توصیه می شود که از قطره چکان هایی که حساسیت کم تری به گرفتگی دارند استفاده شود.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
51 -59
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052036 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!