نکات کلیدی در طراحی واحد جداسازی برودتی هوا برای ذوب آهن اصفهان

پیام:
چکیده:

واحد جداسازی برودتی هوا جزء لاینفک بیشتر صنایع فولاد، شیشه، شیمیایی و پتروشیمی است که همواره مقدار متنابهی اکسیژن، ازت و ارگون مایع با خلوص بالا مورد نیاز است. برای صنایع، کیفیت (خلوص) اکسیژن، ازت و ارگون، هزینه تفکیک و مایع کردن اجزاء هوا و مصرف انرژی از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب و طراحی واحدهای جداسازی برودتی هوا هستند. در این مقاله اثر گذاری این عوامل بر روی طراحی واحد جدا سازی برودتی هوا مورد بررسی قرار گرفته است. طراحی موجود با در نظر گرفتن پیش نیاز های لازم برای یک واحد جداسازی برودتی هوا برای ذوب اهن اصفهان است. خلوص مورد نیاز اکسیژن، ازت و ارگون مایع از نکات کلیدی در طراحی است. کنترل مستعمر و موثر تغییرات فشار و درجه حرارت در برج تقطییر واحد جداسازی برودتی هوا برای ماندن در ناحیه تعادلی لازم بسیار مهم است. تولید سالانه ذوب اهن در حدود 5/2 میلیون است و در نظر است میزان تولید را به 2/3 میلیون تن در سال برسانند. در حال حاضر برای این میزان تولید در حدود 106 × 300 مترمکعب در سال اکسیژن مایع استفاده میکند و در حدود 106 × 86 متر مکعب در سال مازاد بر مقدار فعلی نیاز دارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
32 -41
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052104 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!