تاثیر میزان آگاهی کارکنان بانک های دولتی از احکام و شرایط ربای قرضی بر عملکردآنها (مطالعه موردی: شهرستان زاهدان)

پیام:
چکیده:

رباخواری یکی از محرمات صریح دین اسلام است که حتی گاهی حیله‌های شرعی مربوط به آن تحریم شده     است بنابراین مهم‌ترین اصل و مبنای حاکم بر نظام بانکداری اسلامی تحریم ربا و حذف ربا از این سیستم است به همین جهت پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نخستین گام در جهت اسلامی کردن فعالیت‌های بانک، تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا بود. از آنجا که ربای قرضی در حیطه بانکداری امکان وقوع دارد در این پژوهش برآن شدیم تا میزان آگاهی کارکنان بانک‌های دولتی شهر زاهدان را براحکام و شرایط ربای قرضی بررسی نماییم. این پژوهش به روش پیمایشی و با استفاده ازپرسش‌نامه انجام شده‌ و داده‌ها پس از ورود به نرم‌افزار و حذف داده‌های نامعتبر با استفاده ازروش‌ توصیفی و استنباطی در نرم افزار spss  تحلیل و ارزیابی شده‌ است. یافته‌های این پژوهش پس از بررسی روایی و پایایی، نشان می‌دهد که میانگین آگاهی کارکنان بانک‌های دولتی بدون تفاوت در سنوات و تحصیلات از احکام و شرایط ربای قرضی از حد متوسط بالاتر است اما پست سازمانی و دوره‌های آموزشی بانک در آگاهی افراد تاثیر معناداری داشته و در نتیجه هرچه آگاهی بیشتر بوده، تاثیر مثبتی بر عملکرد کارکنان داشته است.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
237 -260
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052199 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!