بر خوان عطار (نقد و بررسی تصحیحی دیگر از دیوان عطار نیشابوری)

پیام:
چکیده:

دیوان غزلیات و قصاید عطار یکی از متداول ترین دیوان های شعر پارسی است که از همان قرن هفتم، همواره مورد علاقه و شوق دوستداران شعر عرفانی فارسی بوده است. این دیوان چاپ های متعددی دارد که دو چاپ مشهور آن به دست دو تن از محققان بنام عصر ما، استاد سعید نفیسی و دکتر تقی تفضلی خراسانی، انجام گرفته است.چندی پیش انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) چاپ دوم این دیوان را به مقدمه و تصحیح دکتر اشرف زاده در 1000 نسخه منتشر کرد که بنا به گفته مصحح، با مقابله تمامی نسخه های چاپی و نسخه بدل هایی که اغلب در ذیل صفحات چاپ تفضلی با توجه به معرفی نسخه هایی که در اختیار ایشان بوده آمده، ویراسته و تصحیح گونه ای شده است. در این پژوهش سعی برآن است که وضعیت اثر بررسی شود که چه خطا هایی در ضبط یا خوانش اثر وارد شده است. این پژوهش با جست و جو در دیوان عطار به تصحیح رضا اشرف زاده و به روش تحلیلی انتقادی انجام شده است. نتایج نشان داد که  با وجود خطا های متعدد، هیچ گونه تصحیحی صورت نگرفته و کار جدیدی انجام نپذیرفته و حتی نگارنده نسخه های خطی ای را که در اختیار تفضلی بوده، هم بررسی نکرده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -22
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052210 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!