بر خوان عطار (نقد و بررسی تصحیحی دیگر از دیوان عطار نیشابوری)

پیام:
چکیده:

دیوان غزلیات و قصاید عطار یکی از متداول ترین دیوان های شعر پارسی است که از همان قرن هفتم، همواره مورد علاقه و شوق دوستداران شعر عرفانی فارسی بوده است. این دیوان چاپ های متعددی دارد که دو چاپ مشهور آن به دست دو تن از محققان بنام عصر ما، استاد سعید نفیسی و دکتر تقی تفضلی خراسانی، انجام گرفته است.چندی پیش انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) چاپ دوم این دیوان را به مقدمه و تصحیح دکتر اشرف زاده در 1000 نسخه منتشر کرد که بنا به گفته مصحح، با مقابله تمامی نسخه های چاپی و نسخه بدل هایی که اغلب در ذیل صفحات چاپ تفضلی با توجه به معرفی نسخه هایی که در اختیار ایشان بوده آمده، ویراسته و تصحیح گونه ای شده است. در این پژوهش سعی برآن است که وضعیت اثر بررسی شود که چه خطا هایی در ضبط یا خوانش اثر وارد شده است. این پژوهش با جست و جو در دیوان عطار به تصحیح رضا اشرف زاده و به روش تحلیلی انتقادی انجام شده است. نتایج نشان داد که  با وجود خطا های متعدد، هیچ گونه تصحیحی صورت نگرفته و کار جدیدی انجام نپذیرفته و حتی نگارنده نسخه های خطی ای را که در اختیار تفضلی بوده، هم بررسی نکرده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -22
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052210 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.