جستاری در شرح حال و معرفی نسخ دیوان نظام شیرازی

پیام:
چکیده:
تصحیح آثار فاخر ادبی و شناختن و شناساندن متون و صاحبان آثار به جامعه و به ویژه پژوهشگران، منتقدان و علاقه مندان به میراث ماندگار زبان و ادبیات فارسی، کاری ارزشمند و بسیار برجسته است. هدف از این پژوهش، آشنایی با میرزا نظام الدین دستغیب شیرازی، از شاعران سده یازدهم هجری و معرفی نسخه های خطی دیوان او، همچنین بررسی و تحلیل عناصر و مولفه های سبک ادبی وی، یعنی زبان، قالب، ساختار، مضمون و موضوعات مانند آن است. این پژوهش به شیوه اسنادی، کتابخانه ای و توصیفی انجام پذیرفته است و در پایان به این نتیجه می رسد که با توجه به نسخه های موجود دیوان و اقوال پراکنده و اشارات تذکره ها و تاریخ ادبیات، نظام شیرازی از شاعران سبک اصفهانی یا هندی، معاصر شاه عباس اول، آشنا به علوم زمان و چیره دست در خوش نویسی و موسیقی است که در مدت کوتاه عمر خود، حدود سه هزار بیت در قالب های قصیده، غزل، قطعه، رباعی، ترکیب بند و مثنوی (ساقی نامه) با مضامینی چون نعت پیامبر اکرم(ص)، منقبت امامان شیعه(ع)، عشق، مدح، شکوائیه و انتقاد از ابنای دهر و موضوعاتی مانند آن سروده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
23 -58
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052211 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!