آموزش و یادگیری، در چنبره جزوه گویی و جزوه خوانی، تاملی بر تجربه آموزش ریاضی

پیام:
چکیده:

درگیری و ابتلای همه‌جانبه تمام عرصه آموزش کشور از دوره ابتدایی تا عالی‌ترین سطوح دانشگاهی به انواع و اقسام مسئله‌ها و بحران‌‌‌های جدی و پرمخاطره‌ای که به آشکاری بر تمام متن و سطح و عمق و برد و کارآمدی آموزش و سرنوشت نسل جوان و آینده کشور اثر می‌گذارند موجب شده‌ است که در مقام مقایسه، مسئله‌های به‌ظاهر ریز و کوچک این حوزه چندان مورد توجه و مطالعه قرار نگیرند و این نیز خود غفلت مهم آسیب‌زایی است. موضوع این نوشته با عنوان ‎«‎جزوه‌گویی و جزوه‌خوانی‎»‎ یکی از همین مسئله‌های به ظاهر خرد و ساده و خاموش آموزش کشور است که اغلب، نه به‌ چیزی گرفته می‌شود تا هدایتگری و راهبردی برای خوب و بد آن اندیشیده شود و نه مورد اعتنای بررسی و تحقیق دقیق و مستندی قرار می‌گیرد تا بسته به تشخیص و تفسیر مسئله در نوبت ردیفی از سیاستگذاری‌ها گذارده شود. دراین نوشته، ضمن ارائه مطالعه‌ای مقدماتی از این پدیده و دامنه حضور و آثارش در عرصه وسیع آموزش و یادگیری، به ارتباط آن با محورهای اساسی دیگری چون ‎«‎متن درسی‎»‎ و ‎«‎معلم و مدرس‎»‎ نیز پرداخته می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
39 -47
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052776 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!