بهبود ویژگی های مکانیکی، نوری و ضد باکتری کاغذ با استفاده از سلولز نانو فیبریله شده تیماره شده با نانو ذرات نقره ‏

پیام:
چکیده:

رشد روز افزون مصرف مصنوعات کاغذی نیاز های مقاومتی ویژه بالاتر در محصولات جدید، از ‏جمله استفاده از مصنوعات سلولزی در مصارف غیر تحریر مثل محصولات بسته بندی و بهداشتی و ‏همچنین بهبود خواصی همچون چاپ پذیری و...، نیاز به استفاده از روش ها و مواد مختلف تقویت ‏کننده ساختار کاغذ را افزایش می دهد‎. ‎در صنایع بسته بندی هدف‎ ‎از‎ ‎بسته بندی‎ ‎مواد‎ ‎غذایی‎ ‎جلوگیری‎ ‎از‎ ‎فساد‎ ‎باکتریایی‎ ‎و‎ ‎از‎ ‎دست‎ ‎رفتن‎ ‎مواد‎ ‎مغذی و‎ ‎در‎ ‎نتیجه،‎ ‎افزایش‎ ‎مدت زمان‎ ‎ماندگاری‎ ‎آن ها‎ ‎است. ‏بسته بندی مواد غذایی راهکاری حیاتی برای تضمین ایمنی آن ها است. در این مقوله یکی از ‏موضوعات مهم، بهداشتی بودن و بهداشتی کردن ماده مورد استفاده در این صنایع است که می توان ‏با ایجاد این خاصیت در کاغذ دامنه کاربرد آن را افزایش داد و موارد مصرف جدیدی را برای آن ‏تعریف کرد. در دنیای صنعتی امروز به دلیل ارتقای سطح آگاهی و توقع مصرف کننده نسبت به ‏کیفیت، همواره بایستی به دنبال راه حل های کارا و سودمند در جهت بهبود کیفیت بود. در حال ‏حاضر فرآیند های تکمیلی گسترش چشمگیری یافته اند و نقش به سزایی در کیفیت محصول دارند‎ ‎‏ ‏امروزه تلاش های زیادی به منظور بهبود خواص فیزیکی، مقاومتی و ممانعتی کاغذ ها انجام شده که ‏از جملهی آن می توان به افزودن مواد افزودنی فیبری چون الیاف بلند سوزنی برگان، الیاف نرمه ی ‏حاصل از خمیر شیمیایی و مواد افزودنی غیر فیبری مانند پرکننده ها، عوامل آهاردهی درونی و ‏چسب های ویژه خمیر کوب از جمله پلیمر های طبیعی و مصنوعی نام برد. هدف این تحقیق تولید نانو ‏کامپوزیت سلولز نانو فیبریله شده/ نانو نقره و به کارگیری آن در کاغذ به منظور بهبود همزمان ‏ویژگی های مکانیکی و ضد باکتری کاغذ می باشد. در این پژوهش احیای نانو ذرات نقره در دو سطح ‏مصرفیppm ‎‏ 5 و 10 بر روی سلولز نانو فیبریله شده با کمک سدیم بور هیدرید انجام شد و در نهایت ‏نانو کامپوزیت ‏NFC‏/ نانو نقره در سه سطح 5، 10 و 15% وزنی نسبت به وزن کاغذ به منظور بهبود ‏همزمان ویژگی های مکانیکی و ضد باکتری استفاده شد. نتایج افزایش دانسیته و شاخص مقاومت به ‏ترکیدگی را نشان می دهد. همچنین درجه روشنی کاغذ های تیمار شده با نانو کامپوزیت ‏NFC‏/ نانو ‏نقره کاهش و شاخص ماتی افزایش یافت. ویژگی های‎ ‎ضدباکتریایی بر‎ ‎علیه‎ ‎دو‎ ‎نوع‎ ‎باکتری‎ ‎اشرشیاکلای‎ ‎و‎ ‎استفیلوکوکوس اورئوس که به ترتیب نماینده باکتری های گرم منفی و گرم مثبت هستند ‏مورد بررسی قرار گرفت.‏‎ ‎نتایج حاکی از آن است که با وجود مقادیر کم نقره در کاغذ های تیمار شده ‏مانع رشد باکتری شدند. به منظور هدف جانبی خواص ضد باکتری فیلم نانو کامپوزیت ‏NFC‏/ نقره و ‏فیلمNFC ‎‏ تیمار شده با نانو ذرات نقره به روش غوطه وری در دو سطح نقره مصرفیppm ‎‏ 5 و 10 ‏تهیه شد. نتایج نشان می دهد خواص ضد باکتری نانو کامپوزیت ‏NFC‏/ نانو نقره به دلیل لایه نشانی ‏نانو ذرات نقره بر روی ‏‎ NFCنسبت به فیلم ‏NFC‏ تیمار شده با نانو ذرات نقره به روش غوطه وری ‏بیشتر می باشد.‏

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
79 -103
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053031 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!