بررسی ویژگی های ریخت شناسی و زیستی کاغذهای دکور آغشته شده به رزین ملامین فرمالدهید حاوی نانوذرات کیتوزان

پیام:
چکیده:
سابقه و هدف

هدف از این تحقیق تولید کاغذهای دکور آغشته شده به رزین ملامین فرمالدهید (روکش های ملامینه) ضد باکتری با استفاده از نانوذرات کیتوزان می باشد. امروزه در بسیاری از مصارف، نیاز به فراورده های چندسازه ای می باشد که به نحو مطلوبی پرداخت شده اند. روکش های ملامینه پرکاربرد ترین روکش اوراق فشرده چوبی در جهان بر اساس گزارش FAO می باشد. روکش های ملامینه به عنوان پوشش تزئینی یا محافظ بر سطح محصولات کامپوزیت چوبی مانند تخته خرده چوب و تخته فیبر استفاده می شود که آن ها می توانند در کف پوش ها، لمینیت ها و مبلمان از جمله میزهای کامپیوتر و میز آشپزخانه به کار روند. تحقیقات در زمینه پوشش های ضد میکروبی برای حفاظت از سطوح با استفاده از بقایای میکروارگانیسم ها که می تواند منجر به جلوگیری از گسترش بیماری ها در جوامع انسانی شود، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.. بنابراین توسعه پوشش نانوساختار با خواص ضد میکروبی علاقه مندی زیادی را به خود جلب کرده است.

مواد و روش ها

در این پژوهش جهت تولید روکش های دکور ملامینه ضد باکتری از روش غوطه وری کاغذهای دکور پایه در رزین ملامین فرمالدهید تیمار شده با نانو ذرات کیتوزان استفاده شده است. سپس رطوبت روکش های ملامینه تولید شده تا محدوده 5 تا 7 درصد توسط خشک کن آزمایشگاهی کاهش داده شد. نمونه های تهیه شده با استفاده از تکنیک های XRD، FESEM و FTIR مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای آزمون بیولوژیکی روکش ها از روش اندازه گیری هاله عدم رشد و باکتری استافیلوکوکوس اورئوس و اشرشیاکلی به عنوان دو باکتری شاخص در آزمون های بیولوژیکی استفاده شد.

یافته ها

نتایج نشان داد غلظت نانوذرات کیتوزان روی فعالیت ضد میکروبی روکش های ملامینه تهیه شده موثر بوده و اثر آن بر روی باکتری های گرم مثبت قوی تر می باشد و سبب افزایش قطر هاله عدم رشد می گردد. روکش های ملامینه حاوی 5/1 درصد نانوکیتوزان دارای بیشترین اثر ضد میکروبی بودند.

نتیجه گیری

روکش های ملامینه تیمار شده با نانو ذرات کیتوزان دارای خواص ضد میکروبی بالائی بودند. با در نظر گرفتن کلیه نتایج تحقیق حاضر و هزینه های اقتصادی استفاده از نانوذرات کیتوزان میزان مصرف کمتر از 1 درصد وزنی به عنوان میزان مصرف بهینه تعیین گردید. لازم به ذکر است با پراکنش بهتر نانوذرات مصرفی رزین در سطح ماتریس، در مقادیر کم مصرف هم می توان خاصیت ضد باکتری قابل توجهی به روکش های ملامینه تولیدی افزود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
105 -115
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053032 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!