پتانسیل درمانی سلول های بنیادی در ترمیم سلول های مویی حلزون و نورون های عقده مارپیچی در گوش داخلی: مقاله مروری

پیام:
چکیده:

بخش حلزونی گوش داخلی دارای ساختار بسیار پیچیده ای است که حاوی سلول های مختلف به ویژه سلول های حسی شنوایی یا سلول های مویی می باشد. سلول های مویی در پستانداران، سلول های تمایز یافته ای هستند که قدرت نوزایی و بازسازی خود را پس از تکامل از دست می دهند. گیرنده های حسی شنوایی تحت تاثیر عواملی مانند عفونت مزمن گوش، اختلالات ژنتیکی، استفاده از مواد مخدر، سر و صدا بیش از حد و پیری آسیب می بینند که این آسیب باعث کاهش شنوایی به صورت دایمی می گردد. بیش از 250 میلیون نفر در جهان ناشنوا هستند. ناشنوایی به طور کلی ناشی از نقص در گیرنده های حسی (سلول های مویی) و یا اعصاب مرتبط با آن ها (نورون های عقده مارپیچی) می باشد. از آن جایی که پتانسیل سلول های بنیادی در درمان بیماری های مختلف نشان داده شده است، باور بر این است که استفاده از سلول های بنیادی یک روش درمانی نوید دهنده در درمان آسیب شنوایی است. در همین راستا مطالعات و تحقیقات بر روش هایی تمرکز یافته است که بتوان سلول های مویی را از سلول های بنیادی اگزوژن و اندوژن تامین نمود. اگر چه محدودیت ها و موانع متعددی وجود دارد اما با توجه به تحقیقات اخیر پیش بینی می شود در آینده استفاده از سلول های بنیادی در بازسازی سلول های حسی شنوایی کاربردی گردد. در این مطالعه، رویکردهای مختلف برای استفاده از سلول های بنیادی برای ترمیم و جایگزینی سلول های مویی آسیب دیده ارایه می شود و همچنین موانع و محدودیت هایی که در حال حاضر مانع از کاربرد بالینی آن ها می شود.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
469 -475
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053158 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.