التهاب ناحیه پرینه و غده بارتولن به عنوان تظاهر اولیه لوسمی میلوییدی حاد: گزارش موردی

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

لوسمی میلوییدی حاد یک اختلال بدخیم هماتولوژیک است که می تواند تظاهرات متفاوتی داشته باشد. در اغلب موارد بیماران با نشانه های معمول مراجعه می کنند اما موارد نادری هم هست که نشانه های غیرمعمول تنها علامت اصلی این بیماری می باشد. براساس جستجوی ما این اولین گزارشی است که درآن تشخیص لوسمی پس از ارزیابی تورم پرینه در محل غده بارتولن داده شده است.

معرفی بیمار

 بیمار خانم 18 ساله که با درد و تورم محل غده بارتولن سمت چپ به بیمارستان فیروزگر تهران درتاریخ مهر ماه سال 96 مراجعه کرده بود و حین بررسی های دقیق و معاینات سیستمیک کلی حین بستری در نهایت تشخیص اصلی لوسمی میلوییدی حاد برای وی داده شد و براساس دستورکارهای موجود در حیطه درمان این نوع بدخیمی هماتولوژیک، درمان شیمی درمانی بی درنگ شروع شد، اما متاسفانه حین شیمی درمانی بیمار دچار سپتی سمی و سپس انعقاد داخل عروقی منتشر شد و در نهایت فوت کرد.

نتیجه گیری

معاینه سیستمیک در همه بیماران باید به دقت انجام شود و متمرکز نشدن فقط روی ناحیه خاص مانند پرینه و نیز معاینه سایر بخش ها می تواند باعث تشخیص بیماری زمینه ای دیگر گردد.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
532 -536
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053167 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.