صورت بندی تاثیر مناقشات کلام سیاسی بر رقابت های سیاسی با تاکید بر دوره تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران (سال های 1368 1360)

نویسنده:
پیام:
چکیده:

بررسی ابعاد و روند تاثیر مناقشات کلام سیاسی بر رقابت‌های سیاسی در دوره تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران (1368 1360)، محور مقاله است. برای این منظور با تصرفاتی در روش اسکینر جهت بررسی زمینه‌های ذهنی و عینی؛ و تقسیم‌بندی دیوید ساندرز در چهره‌های ثبات و بی‌ثباتی، در واکاوی تاثیر مناقشات بر رقابت‌های سیاسی بهره‌برداری شده است. ضمن بررسی مناقشات کلامی سیاسی اسلام و عدالت اجتماعی، اسلام و کارآمدی، مشروعیت حکومت و حاکمیت مردم در اسلام و آزادی در اسلام، به نظر می‌رسد که مناقشه اسلام و عدالت اجتماعی، اساسی‌ترین مناقشه تاثیرگذار بر این دوره است. در این دوره دستگاه فکری چپ مذهبی و راست مذهبی از دل اسلام‌گرایان حاکمیت بیرون آمدند. لیبرال‌های اسلامی نیز دستگاه فکری فعال در خارج از حاکمیت است. تاثیر مناقشات بر رقابت‌ها نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم و هر کدام به شکل حداکثری و حداقلی بوده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
31 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053450 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!