بررسی تناسب قرار بازداشت موقت با اصل برائت در جرایم نیروهای مسلح

چکیده:

انواع قرارهایی که توسط بازپرس با اهداف دسترسی به متهم و حضور به موقع او، جلوگیری از فرار یا مخفی شدن وی، تضمین حقوق بزه دیده برای جبران ضرر و زیان وارده صادر می شوند اگر بتوان گفت به ترتیب اولویت چیده شده اند ، قرار بازداشت موقت به عنوان آخرین کنترل قضایی آورده شده است چرا که می تواند حیثیت و زندگی شخص را تحت الشعاع قرار دهد. این قرار در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 92 تحولاتی را تجربه کرد اما در کل چه در قانون قدیم و چه در قانون جدید با اصل برائت که در اصل 37 قانون اساسی ذکر شده است مخالف می باشد. اصل برائت حکم یک سایبان دارد که افراد در پناه آن از هرگونه اتهامی بری می باشند.حال با وجود این قرار آزادی افراد قبل از ثبوت مجرمیتشان سلب می شود تا زمانی که احراز مجرمیت و صدور حکم به مجازات بشود یا حکم به تبرئه شدن او شود و خودش مطابق ماده 255 قانون آیین دادرسی کیفری در صورت تمایل، خواهان جبران خسارات وارده در ایام بازداشت شود. صدور این قرار نسبت به نیروهای مسلح به عملکردی که آنان در زمان جنگ از خود بروز می دهند برمی گردد ؛ به این صورت که می تواند آثار مثبت درجهت پیروزی و یا آثاری سوء با اهدافی مثل ایجاد مشکل برای نظام ، کمک به شکست جبهه اسلام ، ناتوان جلوه دادن نیروهای خودی و.. داشته باشد، مسلما باید مانعی برای جلوگیری از شروع یا پیشروی اقدامات حاصله وجود داشته باشد و صدور قرار بازداشت موقت الزامی نقش آن مانع را ایفا خواهد نمود.

زبان:
فارسی
صفحات:
92 -101
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053479 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!