شبیه سازی مسئله کنترل موجودی محصولات فسادپذیر با هزینه سفارش‎دهی متغیر به کمک پویایی های سیستم

پیام:
چکیده:

وابستگی هزینه‎ی سفارش‎دهی محصول به اندازه سفارش یکی از فرضیات کاربردی و کمتر مورد بررسی قرار گرفته در ادبیات مربوط به مدل مقدار سفارش اقتصادی است. این فرض باعث غیرمحدب شدن تابع هدف و پیچیدگی مدل مسئله می‎شود. همچنین کنترل موجودی محصولاتی که در طی زمان امکان از مد افتادن یا فاسد شدن آن ها وجود دارد، بسیار مهم است. در این راستا، شبیه سازی مسئله‎ی کنترل موجودی محصولات فسادپذیر با تقاضای تصادفی و وابسته به زمان و قیمت فروش محصول، در نظر گرفته شده است. همچنین وابستگی هزینه سفارش‎دهی به اندازه سفارش و وابستگی هزینه نگهداری به سطح موجودی که از فرضیات کاربردی و عملیاتی در دنیای تجارت هستند نیز در نظر گرفته شده‎اند که مجموعا باعث می شوند از روش های معمول ریاضیاتی قادر به حل مسئله نباشیم. برای مدل سازی و حل مسئله از روش پویایی‎های سیستم به عنوان یک روش قدرتمند، انعطاف‎پذیر و کاربردی استفاده شده است. یک مثال عددی نیز برای درک بهتر نحوه عملکرد شبیه سازی مدل، ارائه شده است و به کمک بهینه‎سازی مقادیر ورودی (نقطه سفارش مجدد و مقدار سفارش)، مقادیر بهینه تابع هدف (میانگین خالص هزینه‎ها) به دست آمده است. نتایج نشان می دهند که خط مشی پرکردن موجودی پیشنهادی می تواند در تصمیم گیری های لازم برای مدیریت و کنترل موجودی محصولات فسادپذیر مفید واقع شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
29 -45
لینک کوتاه:
magiran.com/p2054798 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!