یک مدل برنامه ریزی خاکستری برای اسقاط یا تجاری سازی مجدد کالاها در عملیات لجستیک معکوس با در نظر گرفتن انبار متقاطع

پیام:
چکیده:

رقابت بین سازمان ها برای کسب سهم بیشتر بازار و سود بالاتر، مدیران را به استفاده از تکنیک های جدید و مقرون به صرفه ترغیب می کند. کالاهای برگشتی و مازاد بر نیاز همواره بخش قابل توجهی از موجودی فروشگاه ها و شرکت ها را تشکیل می دهند که تصمیم گیری در مورد اسقاط یا تجاری سازی مجدد این کالاها می تواند اثرات ملموسی را بر روی سود و زیان آن ها داشته باشد. در این مقاله یک مدل برنامه ریزی خطی آمیخته با اعداد صحیح با بهره گیری از سیستم انبار متقاطع در توزیع مجدد محصولات فروخته نشده با هدف بیشینه سازی سود ارائه می شود. در این مدل ملاحظات جدید تصمیم گیری در مورد اسقاط یا تجاری سازی مجدد محصولات در فرآیند زمان بندی عملیات لجستیک معکوس نیز در نظر گرفته می شود. با توجه به عدم قطعیت موجود در عواملی همانند درآمد حاصل از فروش، هزینه ها و زمان، پارامترهای مسئله تحت بررسی در قالب اعداد خاکستری در نظر گرفته شده و یک رویکرد حل مدل برنامه ریزی ریاضی خاکستری جهت  مواجهه با عدم قطعیت ها به کار گرفته می شود. در ادامه فرآیند لجستیک معکوس در یکی از فروشگاه های زنجیره ای فعال در شهر تهران به عنوان مطالعه موردی، موردبررسی قرار می گیرد. پیاده سازی رویکرد پیشنهادی و اعتبار سنجی نتایج با تحلیل حساسیت روی پارامترهای مهم، نشان از کارکرد مطلوب روش پیشنهادی در فرآیند تصمیم گیری در شرکت تحت مطالعه داشته است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
163 -177
لینک کوتاه:
magiran.com/p2054806 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!