روش های کاهش درد زایمان در ایران: یک مقاله مروری

پیام:
چکیده:
پیش‌ زمینه و هدف

درد زایمانی یکی از شدیدترین دردها به شمار می‌رود و جزء غیرقابل‌اجتناب زایمان می‌باشد. با توجه به سیاست جهانی مبنی بر کاهش سزارین انتخابی و لزوم یافتن روش‌های موثر و ایمن در کاهش درد زایمان مطالعه حاضر باهدف ارزیابی و جمع‌بندی نتایج کارآزمایی‌های بالینی انجام‌شده در مورد تاثیر انواع روش‌های تسکین درد زایمان به روش مرور سیستماتیک انجام شد.

روش کار

در این مطالعه مروری تمامی مطالعات مرتبط از پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی,Magiran, Medlib, SID,IranMedex,Scopus,Google scholar و PubMed با کلیدواژه‌های درد زایمان, کاهش درد زایمان, تسکین درد, کار آزمایی بالینی labor pain, pain Relief, clinical trial, pain, birth بدون محدودیت زمانی جستجو شدند و 165874 استخراج شد. سپس 53 کارآزمایی بالینی که بر اساس جداد نمره 3 و یا بیشتر را کسب کردند و متناسب با معیارهای پژوهش بودند وارد مطالعه شدند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌صورت کیفی انجام شد.

یافته‌ها

 بررسی‌ها نشان داد از بین تمامی مداخلات انجام‌شده اسطوخودوس, گلاب, انتونوکس, طب فشاری, رفلکسولوژی منجر به بیشترین کاهش شدت درد زایمان شده بودند.

بحث و نتیجه‌گیری

اسطوخودوس, گلاب, انتونوکس, طب فشاری, رفلکسولوژی روش‌های موثرتری در تسکین یا کاهش درد زایمان بوده‌اند. قضاوت در مورد اثربخشی قطعی این مداخلات نیاز به تحقیقات گسترده با حجم نمونه بالاتر و متدولوژی قوی را می‌طلبد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
421 -443
لینک کوتاه:
magiran.com/p2055404 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.