ارزیابی تحکیم و پدیده شکست ذرات مصالح سنگریزه ضعیف در دستگاه ادومتر با مقیاس متوسط

پیام:
چکیده:

مصالح سنگریزه ای مصالحی هستند که کاربرد فراوانی در پروژه های عمرانی مانند سد سازی ، راهسازی، اسکله ها و... دارند . با توجه به گسترش روزافزون استفاده از این مصالح آزمایشات و مطالعات شناسایی زیادی نیز روی این مصالح انجام گرفته است. معمولا این مطالعات بر روی سنگریزه های متوسط و قوی که دارای مقاومت فشاری بالای 50 مگاپاسکال می باشند، انجام گرفته است. امروزه به دلیل کاهش هزینه و حفاظت از محیط زیست استفاده از سنگریزه های نرم و ضعیف که دارای مقاومت فشاری پایین تر از 50 مگاپاسکال می باشند، افزایش یافته است. هنوز  مطالعات کامل و جامعی بر روی سنگریزه های نرم انجام نگرفته است و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار این مصالح در شرایط مختلف می باشد. با توجه به اینکه ابعاد سنگریزه های قابل استفاده در محل ممکن است خیلی بزرگتر از ابعاد دستگاه های آزمایشگاهی باشد، بنابراین مقیاس کردن و تطابق نتایج بدست آمده از آزمایشگاه و محل از نکات مهم در مورد مصالح سنگریزه است. در این تحقیق رفتار مصالح سنگریزه ای ضعیف در شرایط مختلف در دستگاه  ادومتر با مقیاس متوسط مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این مطالعات نشان دهنده این است که حضور آب باعث افزایش نشست و همچنین افزایش پدیده شکست ذرات می شود. بیشترین مقدار کرنش و تغییر شکل برای نمونه ها در اولین روز بارگذاری اتفاق می افتد و در هر روز بارگذاری، بیشترین مقدار تغییر شکل در چند ساعت اولیه اتفاق می افتد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
31 -42
لینک کوتاه:
magiran.com/p2056905 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.