ضرورت آمادگی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی جهت مراقبت از مادران و نوزادان در بلایا

پیام:
چکیده:
مقدمه

ایران جزء کشورهای در معرض خطر زیاد، در جهان است. سلامتی زنان باردار، زنان تازه مادر شده و نوزادان تازه متولد شده، در زمان بحران به خطر می افتد، که می توان با ارائه خدمات بهداشتی در زمان مناسب از مرگ و میر آنان جلوگیری کرد. هدف از انجام این مطالعه، بررسی ضرورت مراقبت و مداخله در امر کمک به بهبود شرایط مادران و نوزادان در شرایط بلایا می باشد.

مواد و روش ها:

این تحقیق یک مقاله مروری است که بر پایه اطلاعات جمع آوری شده از جستجوی منظم منابع اینترنتی شاملSID، PubMed، Google Scholar، Science Direct، Springer و تحقیقات منتشر شده مرتبط با موضوع و مطالعات کتابخانه ای ما بین سا ل های 2009 تا 2017 با کلمات کلیدی بلایا، مراقبت از زنان باردار و نوزادان، انجا م شده است.

یافته ها:

نتایج حاکی از آن است که زنان باردار و نوزادان جزء گروه آسیب پذیر در بلایا بوده و میزان مرگ و میر آنان در بلایا به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. لذا، به منظور حفظ و ارتقاء سلامت مادران و نوزادان، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، بایستی جهت ارائه خدمات به این گروه آسیب پذیر، در شرایط بلایا آمادگی لازم را داشته باشند. این در حالی است که بر اساس مطالعات مختلف پرستاران از دانش و مهارت های لازم در زمینه مدیریت بحران به دلیل نبود فرصت های آموزشی و یادگیری مناسب در این زمینه برخوردار نیستند و نیازهای آموزشی بسیاری را برای ارائه خدمت موثر در بلایا احتیاج دارند.

بحث و نتیجه گیری:

توجه ویژه به بحث آموزش سلامت در بلایا و تدوین برنامه ها و دوره های استاندارد آموزش سلامت در بلایا در فاز آمادگی چرخه مدیریت بلایا به ویژه برای گروه آسیب پذیر مادر و نوزاد لازم و ضروری به نظر می رسد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
15
لینک کوتاه:
magiran.com/p2059012 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.