جنگ‏های عربی و تاثیر آن بر کودکان عرب: مطالعه موردی یمن و عراق

پیام:
چکیده:

یکی از ناگوار‏ترین پیامدهای  جنگ‌ها تاثیرگذاری بر غیرنظامیان بویژه کودکان است. این شرایط در جنگ‏هایی که اکنون گریبان جهان عرب را گرفته، کاملا مشهود است و کودکان از مهم‏ترین قربانیان این جنگ‏ها به شمار می‌روند. جنگ تحمیلی تروریست‌های تکفیری بر سوریه و عراق، جنگ داخلی در لیبی در سال 1390ش (2011م) و ناامنی‏های پس از کشته شدن معمر قذافی و همچنین تجاوز عربستان سعودی علیه یمن، به اشکال مختلف، زندگی کودکان در این کشورها را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. علیرغم نقش فاحش حقوق کودکان، اغلب رسانه‏های منطقه‏ای و جهانی نیز به این تحولات واکنش گزینشی و همسو با سیاست‏های جریان اصلی نظام سلطه نشان دادند. مقاله ‏پیش‌ رو، با بهره‏گیری از روش توصیفی- تحلیلی، درپی پاسخگویی به این سئوال است که جنگ در کشورهای عربی (مطالعه موردی یمن و عراق) چه تاثیری بر کودکان در این کشورها داشته است؟ نتیجه مطالعات نگارندگان نشان می‌دهد که جنگ تاثیرات محسوس (کشته، زخمی و آواره شدن، محرومیت از تحصیل، ابتلا به بیماری، ناامنی غذایی، بیگاری، به کارگیری توسط گروه‌های تروریستی) و تاثیرات نامحسوس (از بین رفتن زیرساخت‌های اخلاقی، فرهنگی و مواردی چون تجاوز به زنان و دختران) بر زندگی این کودکان بر جای گذاشته است. موارد مذکور موید نقض جدی کنوانسیون‌های حمایت از حقوق کودکان، حقوق بین‌الملل بشر و بشردوستانه هستند.

زبان:
فارسی
صفحه:
251
لینک کوتاه:
magiran.com/p2060382 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!