شناسایی دسته رخساره FSST در توالی های رودخانه ای با مثالی از سازند شوریجه

پیام:
چکیده:

در مطالعات چینه نگاری سکانسی شناسایی دسته رخساره FSST در توالی های رسوبی از کاربرد و اهمیت بسزایی در تعیین موقعیت مرز سکانسی و مطالعات اکتشافی برخوردار می باشد. با این حال، شانس تشکیل و حفظ شدگی رخساره های مرتبط با آن در توالی های رودخانه ای بسیار کم است. در این مطالعه به علائم و شواهد شناسایی دسته رخساره FSST در مطالعات چینه نگاری سکانسی در قالب مثالی از توالی رودخانه ای سازند شوریجه (کرتاسه پیشین (Early Cretaceous)) در شرق حوضه کپه داغ پرداخته می شود. این مطالعه با تکیه بر اطلاعات کامل زمین شناسی متشکل از 4 برش چینه شناسی از رخنمون سازند شوریجه در روستای شوریجه، انجیربلاغ، گردنه مزدوران و قرقره به همراه نمودارهای چاه پیمایی و خرده های حفاری از 7 حلقه چاه و نیز داده های لرزه نگاری 3 بعدی از میدان خانگیران می باشد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که با عقب نشینی دریا در اوخر ژوراسیک-اوایل کرتاسه رخساره های دانه ریز آواری و بعضا هیبریدی متعلق به دسته رخساره FSST در قاعده سازند شوریجه تشکیل شده است. این رخساره ها در محیط های کم انرژی دشت سیلابی و دشت ساحلی تشکیل شده اند. تشکیل کانال ها و گسترش سیستم رودخانه ای در شرق کپه داغ از عوارض زمین شناسی دیگری است که در زمان افت شدید سطح آب/اساس ایجاد شده اند. بررسی های ژئومورفولوژی آماری کانال ها و رخساره های تشکیل شده نشان می دهد که کانال های مذکور در زمان افت سطح آب از نظر هیدرولیکی تعادلی بوده و بار رسوبی را عبور می داده اند (bypass).

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
283 -290
لینک کوتاه:
magiran.com/p2061419 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.