طراحی بسته بندی فعال مواد غذایی حاوی سنسورهای هالوکرومیک به کمک نانوالیاف حاصل از روش الکتروهیدرودینامیک

پیام:
چکیده:
با پیشرفت دانش و فناوری، صنعت بسته بندی مواد غذایی در حال تکامل است. فرآیند الکتروریسی روشی کاربردی، ساده و ارزان است و به عنوان یکی از بهترین روش های تولید الیاف (در محدوده نانومتر تا میکرومتر) کاربرد گسترده ای پیدا نموده است. اصول این فرآیند برپایه، اعمال میدان الکتریکی بالا بر یک محلول پلیمری، ایجاد جت الکترواستاتیکی و در نهایت شکل گیری الیاف روی صفحه جمع کننده استوار است. با توجه به ویژگی هایی همچون تخلخل و سطح مخصوص بالا نانوالیاف الکتروریسی شده، می توان از پوشش های تولید شده با این روش، در صنایع بسته بندی مواد غذایی استفاده نمود. به کارگیری نانوالیاف در بسته بندی های مواد غذایی، به علت افزایش ویژگی های محافظتی بسته بندی، موجب افزایش طول عمر و حفظ کیفیت ماده غذایی درون بسته بندی می شود. همچنین با استفاده از روش الکتروریسی می توان حسگرهای حساس به pH را تولید و در بسته بندی مواد غذایی استفاده نمود که به مصرف کننده در ارزیابی سریع تازگی محصولات کمک خواهد کرد. با توجه به اینکه امروزه فناوری تولید نانوالیاف از استقبال فراوانی برخوردار است، لذا در این مطالعه، به معرفی فرآیند الکتروریسی، عوامل موثر بر قطر نانوالیاف و کاربرد های استفاده از این نانوالیاف در بسته بندی مواد غذایی پرداخته می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
6 -17
لینک کوتاه:
magiran.com/p2063865 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!