مطالعه تطبیقی ضوابط نصب و اجرای حفاظ ایمنی کابلی (مطالعه موردی: حفاظ ایمنی کابلی کناری محور هراز- آمل)

پیام:
چکیده:

ایمنی ترافیک یکی از مهم‌ترین موضوعات در حیطه مهندسی حمل‌ونقل بوده و همواره حجم زیادی از تحقیقات گذشته و آتی را به خود اختصاص می‌دهد. دلیل اصلی این توجهات این است که ایمنی با جان افراد سر و کار داشته و تبعات منفی نظیر فوت، جرح و زیان مالی به همراه دارد. مجهز نمودن راه ها به تجهیزات ایمنی و استانداردسازی آن می‌تواند در کاهش تصادفات و شدت آنها تاثیر بسزایی داشته باشد. حفاظ‌‌‌‌ها در طول راه برای محافظت وسیله نقلیه منحرف شده از برخورد با یک مانع صلب‌تر یا برای محافظت از پرت شدن به یک شیب عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این راستا، حفاظ ایمنی کابلی که حفاظی انعطاف‌پذیر است، می‌تواند نقش مهمی ایفا نموده و شدت تصادفات را نیز کاهش دهد. در این پژوهش به مطالعه تطبیقی ضوابط نصب و اجرای حفاظ ایمنی کابلی پرداخته شده است. مطالعه موردی در این پژوهش بخشی از محور هراز- آمل و در محدوده کمربندی آمل بوده است. نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد به‌کارگیری حفاظ ایمنی کابلی بر خلاف مشخصات فنی شرکت تولیدکننده و مغایر با اصول فنی، حرفه‌ای و استانداردها و ضوابط موجود بین‌المللی و ملی (در صورت وجود)، می‌تواند تا چه میزان بر عملکرد ایمنی این حفاظ تاثیر منفی گذاشته و حتی منجر به افزایش شدت تصادفات گردد.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحه:
33
لینک کوتاه:
magiran.com/p2066193 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.