بررسی روش های مطالعات برنامه ریزی خطوط شبکه حمل ونقل اتوبوس رانی

پیام:
چکیده:

برنامه‌ریزی در حوزه حمل‌ونقل همگانی به‌خصوص شبکه اتوبوس‌رانی حوزه پژوهش گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. از طراحی شبکه تا ارایه برنامه‌ جهت فعالیت رانندگان، از ارزیابی تقاضا تا برنامه‌ریزی جهت تخصیص وسایل نقلیه به خطوط و از روش‌های ریاضی استفاده‌شده تا متدهای تکامل‌یافته، فرایند تحلیل شبکه از جهات مختلف قابل ‌بررسی است. در این میان طراحی خطوط شبکه را می‌توان مهم‌ترین مرحله برنامه‌ریزی در این حوزه دانست. این فرایند که به عنوان مرحله راهبردی جهت پیش‌برد برنامه‌های بلندمدت شناخته می‌شود، بر روی تنظیم تواتر، تعیین تعداد ناوگان، زمان‌بندی حرکت ناوگان و بکارگیری کارکنان آنها تاثیر زیادی دارد. تحقیق پیش‌رو مروری بر بیش از 40 مطالعه متنوع انجام پذیرفته در جهت حل مساله طراحی شبکه خطوط اتوبوس‌رانی با استفاده از متد مختلف و طبقه‌بندی این مطالعات از نظر هدف مدل و نیز روش حل استفاده‌شده می‌باشد. از نظر هدف، تئوری یا عملی بودن متد استفاده‌شده مدنظر قرار می‌گیرد و از جهت روش حل رویکردهای ریاضی، ابتکاری، فراابتکاری و تکامل‌یافته برای حل مساله به‌کارمی‌روند. بر این اساس، راه‌حل‌های ارایه‌شده توسط مدل‌هایی که به‌صورت تجربی به تحلیل مساله می‌پردازند، گرچه ممکن است بهینه باشد ولی عملی نبوده و در دنیای واقعی کاربرد ندارند. همچنین می‌توان مهم‌ترین دلیل گسترش روش‌های حل نوین را قرارگرفتن جواب‌های ارایه شده توسط متد قبلی در بهینه‌های محلی و در نتیجه ناتوانی مدل برای کاربرد در حل مسایل گوناگون دانست. با این حال متدهای ریاضی و ابتکاری حل مساله، کاربرد خود را ازدست نداده‌اند و در مسایل خاص همچنان می‌توان از آنها بهره گرفت. در انتهای این تحقیق با توجه به اهداف و ویژگی‌های مختلف مد نظر هر محقق به منظور تحلیل مسایل جدید طراحی شبکه، مدل‌های کارآمد و مناسبی پیشنهاد شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
93
لینک کوتاه:
magiran.com/p2066217 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.