مراقبت از مادران باردار و نوزادان در بحران

پیام:
چکیده:
مقدمه

کشور ما جزء ده کشور بلاخیز جهان است و در قاره آسیا از نظر بروز بلایای طبیعی مقام چهارم را داراست. از مهمترین شاخصه های بهداشتی هر کشوری شاخص مرگ و میر کودکان و زنان باردار است که می توان با ارائه خدمات بهداشتی در زمان مناسب از مرگ و میر آنان جلوگیری کرد. هدف از انجام این مطالعه بررسی مراقبت و مداخله در امر کمک به بهبود شرایط زنان و کودکان در شرایط بحران می باشد.

مواد و روش ها

این تحقیق یک مقاله مروری است که بر پایه اطلاعات جمع آوری شده از جستجوی منظم منابع اینترنتی شامل Google Scholar، PubMed، SID و تحقیقات منتشر شده مرتبط با موضوع و مطالعات کتابخانه ایی مابین سال های 2003 تا 2013 با کلمات کلیدی بحران، زنان باردار و کودکان انجام شده است.

یافته ها

نتایج حاکی از آن است که زنان باردار و کودکان به گونه ی ناسازگاری فجایع را پشت سر می گذارند و ارائه مراقبت ها به مادران، نوزادان و کودکان پس از یک فاجعه به طور قابل توجهی کاهش می یابد. لذا، به منظور حفظ و ارتقاء سلامت مادران و کودکان بایستی مسئولین، پزشکان و پرستاران آمادگی برای ارائه خدمات به این گروه های آسیب پذیر در شرایط بحران را داشته باشند و در زمان بحران در اسرع وقت به آنان رسیدگی نمایند. از جمله مهمترین اقدامات در این شرایط، می توان به موارد ذیل اشاره نمود: انتقال مادران باردار و نوزادان به مناطقی با تجهیزات بهتر، راه اندازی یک تیم امداد رسانی با کارشناسان مجرب، توجه به تغذیه مناسب مادران، نوزادان و کودکان و ترویج همکاری های بین رشته ای.

بحث و نتیجه گیری

رسالت برنامه سلامت مادران و کودکان در زمان بحران، عبارت از مراقبت مادران در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان و همچنین مراقبت از نوزاد و کودک است. به گونه ای که عوارض و خطر آسیب ناشی از بلایا را در مادران و کودکان آسیب دیده و در معرض آسیب کاهش داده و موجب حفظ سلامتی آنان گردد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -8
لینک کوتاه:
magiran.com/p2068855 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.