اهمیت گسترش بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها در نظام سلامت

پیام:
چکیده:
مقدمه

سلامتی را می توان جزء مهمی از سرمایه انسانی محسوب نمود اهمیت و ضرورت سلامت، به عنوان یک حق اساسی در زندگی بر کسی پوشیده نیست. همچنین شرایط اقتصادی و اجتماعی، به طور قابل ملاحظه ای هزینه های سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به آمار حوادث جاده ای و تغییر فرایند بیماری ها، همچنین ساختار جمعیت جوان کشور، گسترش تعداد تخت های بخش ‏های مراقبت ویژه از ضروری ترین مباحث در نظام اقتصاد سلامت کشور می باشد.‏

مواد و روش ها

در یک مطالعه مروری، مجموعه مطالعاتی که در خصوص نیاز و ضرورت گسترش تخت های بخش های مراقبت ویژه از سال 2000 به بعد انجام شده بود مورد بررسی قرارگرفت، که با استفاده از منابع کتابخانه ای، و جستجو در سایت های اینترنتی Google Scholar، PubMed، Sciences Direct تدوین شده است.

یافته ها

آمارکشته شدگان تصادفات جاده ای در طول 10 سال گذشته بیش از آمار کشته شدگان جنگ ایران و عراق بوده که تعداد حدود 2 میلیون ‏و 220 هزار نفر بوده است. هر ساعت جان 7.2% ایرانی را تصادفات جاده ای و سقوط از ارتفاع می گیرند. درصد بزرگی از حوادث ‏و تصادفات مربوط به جوانان می شود که بخش های مراقبت ویژه آخرین امید برای زنده نگهداشتن آن ها است.

بحث و نتیجه گیری

افزایش آمار حوادث ترافیکی و جاده ای، تغییر سیمای بیماری ها و افزایش کشف و نیاز به درمان انواع بیماری ها به ویژه سرطان ها، همچنین کمبود قابل ملاحظه در تعداد تخت های مراقبت ویژه بیمارستان ها، سرمایه گذاری و صرف هزینه در گسترش تعداد تخت های ویژه را می طلبد، این امر یکی از مباحث جدی و حیاتی در نظام سلامت می باشد که توجه به این مسئله باعث بهبود سلامت و کاهش چشمگیر آمار مرگ و میر می شود.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
54 -59
لینک کوتاه:
magiran.com/p2068856 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.