اهمیت دستورالعمل های مراقبت پرستاری مبتنی بر شواهد

پیام:
چکیده:
مقدمه

در چند سال اخیر بحث پرستاری مبتنی بر شواهد در بیمارستان ها و مراکز آموزشی متعددی مطرح شده است. عملکرد مبتنی بر شواهد حاصل تلفیق بهترین و جدیدترین نتایج حاصل از مطالعات نظام مند، تجربه بالینی و ارزش های جامعه و بیمار است. دستورالعمل مراقبت بالینی اطلاعات طبقه بندی شده و توسعه یافته در جهت کمک به تصمیم گیری گروه پزشکی و بیمار در مورد مراقبت های بهداشتی مناسب در شرایط خاص بالینی است، تا درمان و مراقبت بهتری داشته باشند.

مواد و روش ها

در این مطالعه ی مروری اطلاعات از طریق جستجو در منابع اینترنتی از جملهIranMedex ،PubMed ،SID ،Google Scholar،Magiran  و منابع مختلف چاپی و کتابخانه ای با کلید واژه های (مراقبت پرستاری مبتنی بر شواهد، و دستورالعمل های مراقبت پرستاری، دستورالعمل های مراقبت بالینی) از سال های 2015- 2004 کسب شده است.

یافته ها

پژوهشگران با بررسی دیدگاه و نیازهای پرستاران درباره ی عملکرد مبتنی بر شواهد گزارش داده اند که، انجام اعمال بالینی بر اساس شواهد تحقیقی، منجر به بهبود شاخص های مراقبت می شود. بهترین دلیل کاربرد این دستورالعمل ها در مراکز درمانی، ارتقای کیفیت خدمات، کاهش هزینه ها، بالابردن سطح سلامت جامعه و هم سطح نمودن استانداردهای ملی با استانداردهای بین المللی است.

بحث و نتیجه گیری

با توجه به نقش کیفیت مراقبت های بهداشتی و درمانی در بالا بردن سطح سلامت جامعه و افزایش رضایت بیماران به عنوان مشتریان مراکز بهداشتی و درمانی و در نظر گرفتن این مطلب که سطح آگاهی افراد جامعه در مورد خدمات بهداشتی درمانی رو به افزایش است. آموزش و اجرای دستورالعمل های مراقبت پرستاری مبتنی بر شواهد ضروری به نظر می رسد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
47 -53
لینک کوتاه:
magiran.com/p2068857 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.