نقش بازاریابی در توسعه گردشگری سلامت در ایران

پیام:
چکیده:
مقدمه

امروزه اهمیت گردشگری سبب شده تا دولت‌ها از آن به عنوان راهبردی برای توسعه استفاده کنند. گردشگری سلامت شکل جدیدی از بازار گردشگری و مسافرتی سازمان یافته با هدف حفظ بهبودی و یا بدست آوردن مجدد سلامتی جسمی و روانی است که در سال های اخیر به شکل فزاینده‌ای رشد داشته است. با توجه به اهمیت گردشگری بر اساس اهداف چشم‌انداز بیست ساله در افق ایران 1404، هدف از این مقاله بررسی پتانسیل‌های موجود و نقش آن در بازاریابی گردشگری سلامت در ایران می‌باشد.

مواد و روش‌ها

این مقاله یک مطالعه مروری بر اساس گردآوری اطلاعات در بازه زمانی سال‌های 2015-2000 با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی SID، Noor Mags، Civilica، Science Direct انجام شد.

یافته‌ها

ایران با توجه به داشتن امکانات پزشکی، بیمارستان‌های مجهز، 1000 چشمه آب معدنی و قدمت طولانی در طب سنتی پتانسیل بالایی در جذب گردشگر توریسم سلامت دارد. مهم ترین استراتژی‌های بازاریابی گردشگری سلامت تنوع محصولات، افزایش کیفیت خدمات، کاهش قیمت، توزیع وسیع خدمات، هجوم تبلیغاتی، ملاقات‌های حضوری با گردشگران سلامت می‌باشند.

بحث و نتیجه گیری

گردشگری سلامت در ایران علیرغم زیرساخت‌های سازمانی و نهادی موجود، بدلیل عدم طراحی و تدوین نظام یکپارچه مدیریت گردشگری سلامت و عدم سرمایه گذاری و اختصاص بودجه جهت ارتقاء تجهیزات و امکانات زیربنایی مورد نیاز و افزایش کیفیت و تنوع خدمات سلامت و نیز عدم وجود تبلیغات داخلی و خارجی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری سلامت در ایران، در رقابت با رقبای منطقه‌ای دچار کمبودهای زیادی می‌باشد و نیاز به بازنگری اساسی در رابطه با این صنعت از طرف متولیان امر و نیز هماهنگی بیشتر بین بخش‌های دولتی و خصوصی به شدت احساس می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
10 -17
لینک کوتاه:
magiran.com/p2068862 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.