نقش پلیس اطلاعات محور در جرم یابی پرونده قتل های زنجیره ای

پیام:
چکیده:
قتل یکی از جرایم خشن علیه تمامیت جسمانی افراد است که حیات انسان را که موهبتی الهی است از انسان سلب می نماید و وقتی که این جرم جنبه زنجیره ای به خود می گیرد تاثیر سوء و مخرب بیشتری بر امنیت شهروندان بر جای می گذارد که اکثر جوامع در برهه ای از زمان با آن مواجه بوده و یا مواجه خواهند شد و پلیس در برهه های زمانی متعدد از گذشته تا حال، الگوهای متعددی همچون تهدید محوری، جامعه محوری، مسئله محوری، داده محوری و اطلاعات محوری را در مقابله با جرم تجربه نموده است. لذا با توجه به اهمیت کشف قتل های زنجیره ای، در این تحقیق به دنبال جواب این سوال هستیم که پلیس اطلاعات پایه چگونه قتل های زنجیره ای را کشف می نماید؟ این پژوهش از نظر نوع و هدف، کاربردی و از نظر ماهیت، توصیفی- تحلیلی است که به صورت اسنادی و مصاحبه عمیق با کارآگاهان جنایی و تشخیص هویت تدوین شده است. نتایج این تحقیق نشان داد که عواملی همچون : اطلاعات صحنه جرم، اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل الگوی جرم، اطلاعات پزشکی قانونی، استفاده از بانک های متعدد اطلاعاتی، اطلاعات کارآگاهان زبده، اطلاعات حاصل از انجام مصاحبه و بازجویی اصولی از شهود، اطلاعات مطلعین و متهم، اخبار واطلاعات منابع و مخبرین و اطلاعات بزه دیده ای که موفق به فرار از دست قاتل گردیده از عوامل موثر در کشف قتل های زنجیره ای توسط پلیس اطلاعات پایه هستند
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
7 -27
لینک کوتاه:
magiran.com/p2069657 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!