ارزیابی عوامل موثر بر کاهش تولید گاز نسبت به برنامه تکلیفی سکوی فاز 12 میدان پارس جنوبی با رویکرد داده کاوی

پیام:
چکیده:

نقش و جایگاه تاثیرگذار مدیریت داده در تمام عرصه ها برکسی پوشیده نیست. اهمیت این موضوع زمانی خود را بیشتر پارس 33 نمایان می کند که در صنعت بزرگی مانند نفت و گاز نقش آفرینی نماید. میزان استحصال گاز از سکوی فاز درصد از برنامه مصوب تولید محقق گردیده است. عدم 92 نشان میدهد که 3281 لغایت 3283 جنوبی طی سالهای تحقق کامل برنامه مصوب تولید، به طور قطع تبعات منفی در زمینه تامین انرژی مورد نیاز کشور در مصارف خانگی و صنعتی را بدنبال خواهد داشت. در این پژوهش با توجه به حجم بالای داده در زمینه عوامل موثر بر کاهش تولید گاز از رویکرد داده کاوی و سه الگوریتم درخت تصمیم، قواعد انجمنی و شبکه عصبی ارزیابی وضعیت سکو صورت پذیرفته است. نتایج این پژوهش نشان می دهد، محدودیت های دریافت پایین دست (پالایشگاه ها) به عنوان یک عامل مهم برون همچنین پتانسیل پایین تولید برخی چاه ها و نیز خرابی برخی تجهیزات اعم از تجهیزات برق و ابزاردقیق، ، سازمانی مکانیک و... به عنوان عوامل مهم درون سازمانی در بروز کاهش تولید گاز و در نتیجه عدم تحقق کامل برنامه های مصوب برداشت از این سکو دخیل بودهاند. از این رو با استفاده از نتایج حاصل از این پژوهش، مدیران و کارشناسان مجموعه قادر خواهند بود، در آینده نسبت به اتخاذ تصمیم ها و سیاست های صحیح در جهت اولویت بندی و پیشگیری از وقوع عوامل کاهش تولید و در نتیجه پوشش کامل برنامه مصوب تولید، اقدامات موثر را بعمل آورند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
15 -24
لینک کوتاه:
magiran.com/p2069783 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!