نقش اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) و رسانه ها در ترویج صلح جهانی

چکیده:

صلح بین‌المللی از گذشته تاکنون به‌عنوان یک آرمان، دغدغه دولت و ملت‌هایی بوده که به‌نحوی با خشونت و جنگ درگیر بوده‌اند. با ظهور عصر اطلاعات و ایجاد فناوری‌های نوین ارتباطی وگسترش روابط انسان‌ها، دنیای ارتباطی جدیدی به‌وجود آمده که می‌تواند در به حداقل رساندن خطر تنازع میان دولت‌ها، نقش موثری داشته‌باشد. فضایی که با حضور رسانه‌های نوین قابل تصور است، فضایی است که در آن با در نظرگرفتن خصوصیات منحصر به‌فرد این رسانه‌ها یعنی انتقال سریع، ارزان و انبوه اطلاعات، می‌توان تحولی را در تعریف و بازتعریف مفاهیم پذیرفته‌شده‌ای چون فرهنگ، زبان، نژاد، صلح و... شاهد بود. یکی از مهم‌ترین الزامات تحقق این اهداف، ایجاد ارتباط قوی میان ملل جهان و آگاهی‌بخشی به آنان برای ایجاد اتحادی جهانی است که اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) در این راستا، تلاش فراوانی کرده‌است. در پژوهش حاضر، این سوال بررسی می‌شود که:" باوجود گسترش تکنولوژی‌های کنونی و افزایش استفاده‌کنندگان آن، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات چه تاثیری در صلح جهانی و امنیت بین‌الملل به‌خصوص بعد از جنگ سرد داشته‌است."

زبان:
فارسی
صفحه:
99
لینک کوتاه:
magiran.com/p2069891 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!