اهداف، فرایندها و الزامات توسعه مدیریت

چکیده:

در جهان پرتلاطم امروز که سازمانها را با تحولات شگرف محیطی ر وبه رو ساخته است، توان دستیابی به سطح مطلوب و مورد انتظاری از عملکرد در هاله ای از ابهام فرو رفته است. در این گذار آنچه می تواند حیات بالنده و روبه رشد سازمان ها را تضمین نماید، وجود نظام مدیریتی مقتدر و کارآمد است، به عبارتی دیگر تنها درصورت اقتدار و توانمندی رکن مدیریت سازمان است که می توان حسن عملکرد سازمان ها را در شرایط کنونی انتظار داشت. به این منظور ضرروی به نظر می رسد که چارچوبی پدید آید تا بتوان از آن طریق بر تعالی و شکوفایی مدیران همت گماشت تا به تبع آن، اهداف و استراتژیهای سازمان به عالیترین شکل ممکن محقق شوند. به طور کلی آنچه مقصود توسعه مدیریت است ایجاد سازمانی یادگیرنده است که در آن افراد با دانش اندوزی، صرف انرژی و تحریک قوه خلاقیت خود اهداف استراتژیک سازمان را شکل دهند. به عبارتی کلی تر هدف نهایی توسعه مدیریت تغییر و غنی سازی رفتارهای سازمانی از طریق موضوعات آموزنده برای بالابردن مهارت های مدیریتی است. نظر به خطی بودن فرآیند توسعه می توان آن را به صورت توالی یکسری اقدامات نمایش داد: شناسایی نیازها و ابعاد توسعه،طراحی و گزینش الزامات توسعه، طراحی و اجرای راهکار و روش، ارزیابی دستاوردها برخی از الزامات توسعه را می توان به قرار زیر برشمرد: نگرش مثبت نسبت به رشد و توسعه، تمایل و رغبت درونی افراد به یادگیری و گسترش قابلیت های خود، شناخت و امکان استفاده از ابزار مناسب برای توسعه، شناخت مولفه های شایستگی مورد نیاز حال و آینده، کنترل عوامل محیطی موثر بر موفقیت طرح توسعه مدیران. (Fonda 1989)

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
109 -124
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070169 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!