تصورات بدیهی و چالش منشا بداهت آنها

پیام:
چکیده:

عالمان علوم عقلی، از دیرباز بر این باور بوده‌اند که تصورات نظری، مانند تصدیقات نظری، باید به بدیهیات بینجامند، وگرنه لازمه آن، تسلسل بوده و تصوری پدید نخواهد آمد و آن‌گاه با این پرسش روبه‌رو شدند که سبب بداهت تصورات چیست؟ در این راستا، دیدگاه‌های متفاوتی عرضه شد. برخی بر دیدگاه عمومیت و گروهی بر بساطت و شماری بر علم حضوری و بعضی بر تفصیل، گرویدند. این نوشتار، به روشی مسئله‌محور: اولا، ضمن فرق نهادن میان تصورات و تصدیقات، بر آن است که در تصدیقات نظری، حجیت مطرح است و حجیت تصدیقات، وابسته به تصدیقات بدیهی است. اما در تصورات نظری، حجیت مطرح نیست، بلکه شناخت تصورات مطرح است و شناخت تصورات نظری، وابسته به شناخت تصورات بدیهی است، وگرنه به تسلسل می‌انجامد؛ ثانیا، در سبب بداهت تصورات بدیهی، دیدگاه‌های علم حضوری و عمومیت و بساطت و تفصیل، نمی‌توانند تبیین درستی از آن ارائه دهند، بلکه دیدگاه بساطت همراه با علم حضوری به معلوم، تنها دیدگاهی است که می‌تواند توجیهی منطقی، درباره راز بداهت تصورات بدیهی داشته باشد.

زبان:
فارسی
صفحات:
93 -108
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070337 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!