شباهت ها و تفاوت های سوررئالیسم و عرفان

پیام:
چکیده:

وجود برخی عوامل مشترک در عرفان و سوررئالیسم، عده‌ای را به برآن داشت تا حکم به مشابهت عرفان و سوررئالیسم کنند. عواملی همچون: شطح‌گویی‌های عارفان و نگارش خودکار سوررئالیست‌ها، ناهوشیاری بر خویشتن در لحظات سکر و فنا، جست‌وجوی راه رستگاری در مراحلی بالاتر از خویشتن معمول و زندگی عادی و در لحظات خلسه و اشراق، گونه‌ای عقل‌ستیزی، تاکید بر خیال، کوشش در شکستن غل و زنجیرهای خویش، تلاش در جهت تغییر دادن درک از دنیا، تاکید بر عشق و جست‌وجوی واقعیت در فراسو و در باطن واقعیت ظاهری از رهگذر خلسه، اشراق و ارج‌نهادن بر جنون، و رسیدن به معنا و حقیقت. اما تفاوت‌های میان این‌دو، تفاوتی عمیق و بنیادی است و اگر شباهتی وجود دارد، بیشتر در حوزه روش‌ها و ادعاها و آثار البته در بستری بسیار متفاوت- است؛ ولی وجود همین شباهت‌ها، پژوهشگران را به مقایسه میان آنها برانگیخته است؛ درحالی‌که این‌دو، هم در مقصد و هم در راه و هم در برداشت خویش از انسان و لایه‌های نهان وجود او، تفاوت‌هایی ژرف با یکدیگر دارند.

زبان:
فارسی
صفحات:
31 -56
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070341 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!