بررسی اثر اصلاحات ماکرو-هندسی و میکرو-هندسی بر روی خطای انتقال استاتیکی و ضریب توزیع بار چرخدنده های مارپیچ

پیام:
چکیده:
هدف از انجام این پژوهش بررسی تاثیر پارامترهای طراحی و اصلاح پروفیل دندانه بر روی خطای انتقال استاتیکی و ضریب توزیع بار یک جفت چرخدنده ی مارپیچ به روش تحلیلی با استفاده از نرم افزار متلب می باشد. در این تحقیق در ابتدا به تعریف دقیق خطای انتقال چرخدنده ها به عنوان مهم ترین عامل ایجاد سروصدا در یک جفت چرخدنده ی درگیر پرداخته می شود. سپس ضریب توزیع بار و خطای انتقال استاتیکی با استفاده از سفتی درگیری چرخدنده ها محاسبه می گردد. در این مقاله از روش انرژی پتانسیل جهت تعیین خطای انتقال و ضریب توزیع بار چرخدنده های مارپیچ استفاده می شود. در مرحله ی بعد پس از صحت سنجی نتایج با پژوهش های گذشته، تاثیر پارامترهای طراحی مانند مدول، زاویه مارپیچ، پهنا، تعداد دندانه و زاویه فشار بر روی میانگین و دامنه ی خطای انتقال و ضریب توزیع بار چرخدنده ها بررسی می شود. به این پارامترها اصطلاحا پارامترهای ماکرو-هندسی چرخدنده گفته می شود. نتایج این پژوهش نشان می دهد اصلاحات همزمان پارامترهای طراحی (اصلاحات ماکرو-هندسی) و اصلاح نوک دندانه (اصلاحات میکرو-هندسی) باعث توزیع بار یکنواخت تر و کاهش چشم گیر خطای انتقال چرخدنده های مارپیچ و به تبع آن کاهش ارتعاشات و سروصدای جعبه دنده ها می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
61 -70
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070365 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!