بررسی آزمایشگاهی میزان افت انتقال صوت از بتن حاوی لاستیک بازیافتی

پیام:
چکیده:
با گسترش شهرنشینی و ساخته شدن فرودگاه ها و اتوبان ها در اطراف شهرها، آلودگی های صوتی ناشی از نشست و برخواست هواپیما ها و تردد خودروها، یکی از زیان بارترین اثرات را بر ساکنین اطراف اتوبان ها و مناطق شهری می گذارد. برای جلوگیری از این تاثیرات مخرب و کاهش انتقال صوت می توان از مصالح جاذب صوت در سالن فرودگاه ها، ساختمان ها و اطراف اتوبان ها استفاده نمود. در این پژوهش باهدف کاهش انتقال صوت در بتن، 4 طرح اختلاط موردبررسی قرارگرفته که شامل نمونه کنترل، 3 طرح اختلاط از لاستیک بازیافتی در اندازه 1-3 میلی متر می باشد. این لاستیک جایگزین 10،5 و 15% از ماسه شده است. در ابتدا مقاومت 7، 14 و 28 روزه بتن اندازه گیری گردیده و سپس افت انتقال صوت از نمونه ها در بازه 63 الی 6300 هرتز توسط لوله امپدانس اندازه گیری شده است. نتایج حاکی از کاهش انتقال صوت در نمونه های حاوی لاستیک در بازه های فرکانسی بالا می باشد که با توجه به کاهش ضایعات محیط زیستی استفاده از این نوع بتن در فرودگاه ها و آزادراه ها را توجیح میکند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
131 -140
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070372 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!