کنترل رفتارهای پرخاشگرانه در رانندگی: راهکاری برای ارتقای ایمنی راه ها

پیام:
چکیده:
امروزه رفتارهای پرخاشگرانه در میان رانندگان کشور ما به ویژه در شهرهای بزرگ فراوان دیده شده و روز به روز بر تعداد و شدت آن ها افزوده می شود. این رفتارها که عمدتا غیرایمن می باشد به صورت مستقیم بر روی عملکرد سایر راننده ها نیز تاثیر می گذارد و در نتیجه باعث کاهش ایمنی راه ها و افزایش تصادفات می گردد. توجه به نرخ بالای تصادفات و تعدد چنین رفتارهایی در کشور، ضرورت پرداختن به این مقوله را آشکار می سازد. این مقاله به این مهم پرداخته و بیان می دارد رانندگی پرخاشگرانه در بیشتر موارد نتیجه برهم کنش بین راننده و محیط رانندگی است و به همین دلیل حل این مسئله علاوه بر اعمال قانون نیازمند اصلاح یا (در صورت امکان) از بین بردن محرک ها و مشکلات موجود در محیط رانندگی است. در این مطالعه راهکارهای مرتبط با آموزش، مهندسی و اعمال قوانین به صورت یک روش چند ضابطه ای ترکیب و ارائه می شوند تا راه حل مناسبی برای برطرف کردن عوامل موثر بر رانندگی پرخاشگرانه باشند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -10
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070571 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!