صحت سنجی مشخصات مکانیکی بتن با سنگدانه های بازیافتی در روابط آیین نامه ها

پیام:
چکیده:
محدود بودن منابع و حفظ کیفیت محیط زیست، لزوم بازیافت مواد و مصالح را اجتناب ناپذیر ساخته است. یکی از مصالح ساختمانی که پتانسیل خوبی برای بازیافت دارد بتن است. بتن ضایعاتی را می توان دوباره خرد نموده، به عنوان سنگدانه در ساخت بتن استفاده کرد.این مقاله، به مرور جامعی از کارهای گذشته در زمینه مشخصات مکانیکی بتن با سنگدانه های بازیافتی شامل؛ مقاومت فشاری، مقاومت کششی، مدول گسیختگی و مدول الاستیسیته پرداخته است. علاوه بر این، با جمع آوری داده های پژوهش های گذشته و ایجاد بانک داده ها برای بتن با سنگدانه های بازیافتی، نتایج آن را با روابط آیین نامه های معتبر دنیا «آمریکا، اروپا، استرالیا، کانادا و ژاپن» و همچنین روابط پیشنهاد شده توسط محققین گذشته برای بتن معمولی مقایسه کرده است . نتایج این مقایسه نشان می دهد که روابط آیین نامه های موجود مقاومت کششی ، مدول گسیختگی و مدول الاستیسیته برای حدود 50 تا 70  در صد داده های بتن با سنگدانه های بازیافتی، مقاومتی کمتر از روابط آیین نامه ها دارد. همچنین این مطالعه، بر اساس تحلیل های آماری (رگرسیون غیر خطی) روابطی  را برای مشخصات مکانیکی بتن باسنگدانه های بازیافتی پیشنهاد داده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
115 -132
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070580 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!