علل ارتکاب جرایم در فضای مجازی و چالش های پیش روی نظام کیفری ایران

نویسنده:
چکیده:

با ظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات و تاثیر فراوان آن در زندگی روزمره انسان‌ها، زمینه سوء استفاده از رایانه و تکنولوژی وابسته به آن توسط افراد سودجو و فرصت طلب جهت انجام اعمال مجرمانه متداول گردیده است. با افزایش کاربران در فضای مجازی و کاربرد های متنوع مبادلات و معاملات در این فضا و کثرت تبادل اطلاعات، ارتکاب جرایم و یا بزه‌دیدگی در این فضا وجود دارد. با توجه به رشد سریع فضای مجازی و وابستگی انسان ها به تکنولوژی سایبری از یک سو و سهولت ارتکاب جرایم مربوط به فناوری نوین از سوی دیگر، چالش هایی را پیشروی نظام کیفری قرار داده است . روش انجام پژوهش به صورت توصیفی می باشد و نحوه گرد آوری اطلاعات کتابخانه ای است . هدف از این پژوهش بررسی علل ارتکاب جرایم در فضای مجازی و چالش های پیش روی نظام کیفری کشور (چالش در حقوق جزای شکلی و چالش در صلاحیت رسیدگی و تعیین مرجع صالح قضایی) می باشد. در ادامه مباحث؛ مقاله حاضر به بررسی جرایم افساد فی الارض و جاسوسی سایبری که قابلیت ارتکاب در فضای مجازی دارند پرداخته است و نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد ایجاد ساختاری نوین و بازنگری در قوانین و مقررات مورد نیاز این حوزه لازم و ضروری می باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
78 -91
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071049 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!