تحلیل و بررسی شرایط تروریسم در منطقه مرزی شرق و جنوب شرقی ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:

ترور و تروریسم پدیده ای است مقارن با عمر انسان که همواره روند توسعه داشته است . یعنی هرقدر تکنولوژی و اطلاعات قدرت احاطه و تسلط انسان را در کره زمین بیشتر می کند به آن اندازه قدرت تاثیر گذاری ترور و تروریسم نیز افزایش پیدا می کند . به همین دلیل است که این پدیده از ماهیت محلی اکنون به ماهیت جهانی تبدیل شده است . در مقاله حاظر تاثیر پذیری امنیت ملی از تحولات ژئوپلیتیک  تروریسم درمنطقهمرزی شرق وجنوب شرقیایران  بررسی شده و با ماهیت ژئوپلیتیکی این سوال را مطرح ساخته که تحولات ژئوپلیتیک تروریسم  درمنطقهمرزیشرق و جنوب شرقی ایران چه تاثیری بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دارد؟ برای پاسخ به سوال فوق فرضیه ذیل مطرح شده است : تحولات ژئوپلیتیک تروریسم می تواند بر امنیت مرزی جمهوری اسلامی ایران تاثیر گذار باشد. بطوریکه ارزیابی  فرضیه فوق ساختار اصلی  مقاله حاظر را تشکیل می دهد علاوه بر این  هدف زیر مورد توجه بوده است . تبین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در مواجعه با تروریسم بر این اساس تحلیل  ژئوپلیتیک  رابطه تروریسم و امنیت ملی در رابطه کشورها بخصوص در مورد ایران یک ضرورت علمی تلقی می شود . یافته های مورد انتظار عبارت است از اینکه استفاده از تکنولوژی اطلاعات و فرهنگ اسلامی (شیعه) می تواند بر تضعیف ، کنترل و مهار تروریسم چه در داخل کشور و چه در مناطق حوزه نفوذ ژئوپلیتیک ایران تاثیر گذار باشد .

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
39 -51
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071200 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!