نگاهی بر ضرورت حمایت از توسعه و فعال سازی بازارچه های مرزی از منظر مبارزه با پدیده قاچاق در شرق ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:

مرزهای کشور همواره محل داد و ستد و مبادلات کالا بوده است.این مبادلات ممکن است به صورت قانونی یا غیر قانونی صورت پذیرد. در صورت مهیابودن زیرساخت های ارتباطی و آزادی تجارت، مبادلات به صورت قانونی صورت می پذیرد و در صورت فراهم نبودن امکانات تبادلات قانونی، به صورت غیر قانونی انجام می گیرد که به آن قاچاق گفته می شود. ساکنان مناطق مرزی اغلب افرادی هستند که زمینه های مساعد برای اشتغال سالم نداشته و به همین جهت به قاچاق و فعالیت های غیرقانونی برای کسب درآمد روی می آورند.بازارچه های مرزی نهاد اقتصادی نوینی است که توانایی حل بسیاری از مشکلات مناطق مرزی را داراست و می تواند بستر قانونی مبادلات را فراهم نماید.پژوهش حاضر بر آن است که با بررسی علت شناختی انواع قاچاق، ضرورت توجه بیشتر به فعال سازی بازارچه های مرزی را به عنوان اهرم پیش گیرانه انواع مختلف قاچاق مورد تاکید مسئولان و پژوهشگران قرار دهد. نتایج پژوهش نشان می دهد بسیاری از بازارچه های مرزی محور شرقی کشور علیرغم سرمایه گذاری های مادی و معنوی بسیا زیاد صورت گرفته توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم توافق کشور همسایه به حالت تعطیل درآمده است که نیازمند تلاش مضاعف در زمینه دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
52 -67
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071201 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!